Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


České Švýcarsko objektivem

RNDr. Zdeněk Patzelt - www.patzelt-foto.cz

České Švýcarsko je po všech stránkách rájem fotografů. A není se čemu divit, protože jen málokteré území nabízí tak nepřeberné množství fotografických motivů.

Zdejší pískovce patří k územím s největší hustotou střídajících se roklí a hřbetů a navíc se nad pískovcové horizonty tyčí vysoké siluety vulkanitů sousedních Lužických hor a ze všech stran viditelného Růžáku. Nejedná se ale pouze o úchvatné krajinné scenérie. Především zde v kteroukoli roční dobu a na každém kroku čeká nespočet detailů či polocelků, které berou dech. Není nad to, jen se tak osamoceně toulat a dívat se kolem sebe. Spolehlivě tak podlehnete lákavým motivům a neubráníte se nekonečnému cvakání spouště, které vám přidělá ohromné množství příjemné práce večer u počítače.

Přírodní krásy Českého Švýcarska

KřiniceZajímavá je návštěva soutěsek řek a třeba potok Jetřichovická Bělá by si žádný fotograf neměl nechat ujít. Jeho křišťálově čistá voda vyvěrá z podzemí pískovců a po celý rok ji díky stálé teplotě zdobí vlající praporce lakušníků, pod kterými se ukrývají pstruzi. Podél potoka vede pohodlná cesta z Jetřichovic k Dolskému mlýnu a stejně pohodlně se dá z cesty fotografovat i v Edmundově soutěsce Kamenice přímo nad Hřenskem. Tento úsek řeky patří k nejkrásnějším a právě tady lze na podzim nejčastěji zahlédnout dospělé lososy.

Unikátnost scenérií Českého a Saského Švýcarska objevili již romantičtí malíři devatenáctého století a fotografové dnes, chtě nechtě, pokračují v jejich šlépějích. K nejčastěji malovaným a dnes fotografovaným motivům patří východy a západy slunce provázené mlhami stoupajícími z chladných roklí. Díky klimatickým inverzím jsou zde ranní mlhy velmi časté a s jistotou se utvoří třeba po deštivém dni, když se v noci či k ránu vyjasní.

K vděčným místům patří Rynartický Křížový vrch, Rudolfův Kámen a Mariina, či Vilemínina vyhlídka u Jetřichovic, nejvelkolepější scenérie však čekají na vyhlídkách u Pravčické brány. Na tomto nejznámějším místě Českého Švýcarska lze strávit celé dny a stále je co fotografovat. Platí se zde sice za vstup do soukromého areálu, ale přítomnost restaurace poskytuje pro celodenní fotografování dobré zázemí. Platí to obzvláště za mrazivých zimních dnů, kdy je navíc Pravčická brána nejlépe nasvícena ranním i večerním sluncem. V létě již slunce vychází za skalními hřbety a stěny Pravčické brány se ponoří do stínu dříve, než je stačí zbarvit zapadající slunce.

Pokud se i Vy plánujete vydat na fotovýlet do tohoto nádherného regionu, ubytování si vyhledejte jednoduše a rychle na stránce České Švýcarsko ubytování. Z velkého množství apartmánů, chat, chalup a penzionů si vybere opravdu každý.

Za fotkami také do Saského Švýcarska

Polenztal (Německo)Fotografická návštěva Českého Švýcarska by nebyla úplná, kdybyste zapomněli na sousední Saský národní park. Nedaleko za hranicí u Hřenska je vysoko nad údolím Labe vyhlídka Kipphorn, ze které jsou ranní mlhy rovněž absolutně dokonalé a snad nejkrásnější večerní i ranní scenérie se nabízejí z vyhlídky Carolafelsen.

Vedle přírodních zvláštností je pro fotografy unikátní i množství památek lidové architektury, které nemá obdoby a dosud je velmi nedoceněno. Až přespříliš atraktivní se stalo zimní fotografování barevných rampouchů v okolí Brtníků a Kyjova, které již láká takové množství fotografů, že samotáři vyhledávající soukromí by rozhodně neměli za touto atrakcí jezdit o víkendech. To zde pro samé fotografy často není k hnutí a přispívá k tomu i množství komerčních „fotoworkshopů“ se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Setkat se tak lze s mnoha desítkami fotografů stojících v řadách s aparáty namířenými stejným směrem.

Nezbývá, proto, než doufat, že si České Švýcarsko uchová alespoň část svého klidného kouzla a že jej masová komerce zcela nepřeválcuje. A to hlavní – dobré světlo...

FOTOGALERIE


VELKÝ PRAVČICKÝ KUŽEL

RANNÍ MLHY U BASTEI (NĚMECKO)

PRAVČICKÝ DŮL PO BOUŘCE

VEČERNÍ KŘÍDELNÍ STĚNY

RÁNO POD RŮŽÁKEM

PRAVČICKÁ BRÁNA

RÁNO Z KIPPHORN (NĚMECKO)

PODZIM V EDMUNDOVĚ SOUTĚSCE

O fotografovi

RNDr. Zdeněk Patzelt vystudoval lesnickou školu v Trutnově a v letech 2000 až 2008 byl ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko. Fotografováním přírody se věnuje od roku 1975. Během studií jako člen federálního horolezeckého výběru absolvoval řadu výprav po středních velehorách.

Další jeho fotografie najdete na www.patzelt-foto.cz.

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
těhotenské foto,
Fotografie, Krásy Čech.