Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Recenze fotoknihy od Fokapo

Michal Němejc - www.krasyprirody.cz

I v dnešní moderní době si zachovávají fotografie vytištěné na papíře své jedinečné kouzlo, a proto jsem pro vás vyzkoušel novou službu Fokapo, kde si snadno a rychle můžete vytvořit kvalitní fotoknihu.

Při vývoji Fokapa byl velký důraz kladen na snadnost užití, rychlost a přehlednost, a proto není třeba stahovat do počítače žádný speciální program a fotoknihu za pár minut vytvoříte přímo ve webovém editoru na www.fokapo.cz. Na výběr máte z několika rozměrů (od 10x15 cm až po A4), několika typů vazeb a tří druhů papíru včetně speciality, kterou je metalický fotopapír.

Práce s on-line editorem

Po výběru typu fotoknihy už jen stačí nahrát své snímky z počítače nebo automaticky načíst např. z Facebooku, vybrat rozvržení jednotlivých stránek a kliknout na tlačítko Autofill. Fotografie se automaticky rozmístí do fotoknihy a následně můžete změnit pořadí jednotlivých stránek. Příprava fotoknihy je tedy skutečně otázkou chvilky.

Ceny fotoknih

Fotokniha 10x15 cm

... od 169

Fotokniha A5

... od 299

Fotokniha A4

... od 459

Fotokniha 21x21 cm

... od 459

Fotokniha 27x27 cm

... od 839

Kompletní ceník na www.fokapo.cz

 

SLEVA 15 %
slevový kód: fotografoveinfo

Platnost do 31.10.2015

 

Mnohem lepších výsledků ale dosáhnete, pokud použijete pokročilejší funkce editoru a fotografie si poskládáte do fotoknihy sami. Na výběr máte z několika druhů pozadí a typů rozvržení stránek. A pokud by vám přednastavené možnosti nevyhovovaly, můžete si navrhnout vlastní rozložení fotografií ve fotoknize.

Doporučuji však vyhnout se velkému množství snímků na jedné stránce, neboť dle mých zkušeností nejlépe ve fotoknize vyniknou celostránkové fotografie, případně nejvýše dvě fotografie na stránku. Nebojte se kombinovat snímky na šířku s těmi na výšku a případně i přidat textové popisky.

Minimální počet stránek je 16, 24 nebo 32, a to dle zvoleného druhu fotoknihy. Tyto stránky jsou také zahrnuty v základní ceně. Pokud byste chtěli stránek více, není problém přidat další stránky přímo v editoru za drobný příplatek.

Fokapo automaticky hlídá i kvalitu fotografií a v případě, že by snímek neměl dostatečné rozlišení pro kvalitní tisk (300 dpi), zobrazí se u něj vykřičník.

 Prostředí on-line editoru Fokapo je přehledné a jednoduché    (větší obrázek po kliknutí)

Jediná věc, která mi v editoru trošku chyběla, byla možnost umístění panoramatických fotografií na dvoustranu a zároveň bych jako náročnější uživatel ocenil i možnost kreslení jednoduché grafiky (stačila by čára a obdélník) pro pokročilejší návrh vlastní fotoknihy. Naopak velmi se mi líbila možnost snadno měnit pořadí stran a celkové fungování editoru, který pracoval rychle a spolehlivě.

Příjemné u Fokapa také je, že kdykoliv můžete rozpracovanou fotoknihu jedním kliknutím uložit a vrátit se k ní později. Zároveň lze na serveru uchovávat vaše fotografie zatříděné v albech a později je použít při tvorbě jiné fotoknihy či třeba kalendáře. V on-line systému se také uchovávají všechny vaše fotoknihy a tak není problém kdykoliv znovu objednat již jednou vytvořenou fotoknihu.

Příprava v on-line editoru je velice jednoduchá, ale pokud byste přece jen tápali, k dispozici je instruktážní video, které vás provede celou tvorbou fotoknihy.


Fotokniha ve skutečnosti

Pro účely této recenze jsem si vytvořil fotoknihu "Magická Praha", jejíž vyhotovení a dodání trvalo přibližně 8 dní od objednávky. Vybral jsem si fotoknihu o velikosti A4 na šířku v pevné vazbě, jejíž cena se při základních 32 stránkách pohybuje od 939 do 1039 Kč dle typu papíru. K dispozici je křídový papír 200 g s UV lakem (939 Kč), fotopapír mat 190 g (999 Kč), a nebo fotopapír metalický 210 g (1039 Kč).

A jak fotokniha dopadla? Přišla pečlivě zabalená v krabici, každý kus zatavený ve fólii chránící fotoknihu proti poškození. Fotokniha na lesklém papíru zaujme hned na první pohled, neboť už její obálka má hodně vysoký lesk a působí kontrastněji než ostatní dva druhy. Stejně tak je tomu i uvnitř. Fotografie navíc působí i o malinko ostřeji než u matného provedení (u toho bude lepší snímky více doostřit). Na druhou stranu mat má zase výhodu v tom, že na něm tolik nezůstávají otisky prstů a celek působí více jako opravdová kniha.

Specialitou Fokapa je metalický fotopapír, který je jednoznačnou volbou pro černobílé fotografie, které na něm získají na plastičnosti. Na první pohled vypadá fotokniha na tomto papíře velmi podobně jako na fotopapíru mat, avšak rozdíl poznáte hned při prvním pohledu ze strany, kdy se fotografie díky speciální struktuře papíru jakoby třpytí. Je to zajímavé i na barevných fotografiích, kterým to dodá neobvyklý nádech. Nakonec mi fotokniha v tomto provedení připadala nejlepší a cenový rozdíl oproti klasickému matu je minimální. Nicméně pokud vyberete jakoukoliv z těchto tří fotoknih, rozhodně neuděláte chybu. Kvalita tisku, barevná věrnost i provedení vazby byly u všech tří knih perfektní.

V recenzované fotoknize jsem použil fotografie z galerie Magická Praha.
 

Plusy

+ Rychlý a přehledný on-line editor
+ Metalický fotopapír dodávající fotografiím zajímavý vzhled
+ Kvalita vyhotovení fotoknih
+ Možnost uchovávání fotografií v albech na serveru Fokapo

 

Minusy

- Chybí možnost dvoustran a alespoň základní nástroje pro tvorbu jednoduché grafiky

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.