Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Jak legálně na letecké fotografie s dronem

Aleš Jungmann, QEP - www.alesjungmann.cz a www.ikaruvsen.cz 

Mnoho fotografů, stejně tak jako před časem i já, se rozhodlo fotografovat ze vzduchu. Letecká fotografie byla nám - tvorům bez křídel, umožněna za posledních sto let jen díky okénkům letadel či vzduchoplavcům z otevřených košů balónů, případně odvážlivcům na padácích a rogalech. Tedy díky technickému důvtipu a odvaze. Nyní, v éře dronů, má tuto možnost téměř každý smrtelník s nohama pevně na zemi.

Letecké fotografie z dronu mají nespočet možností uplatnění a dnes už patří např. i k běžné prezentaci luxusnějších rodinných domů, stejně tak jako home staging, jehož předmětem je příprava nemovitosti na prodej či pronájem na realitním trhu tak, aby vypadala co nejatraktivněji. Společně s ním pěkné letecké snímky mohou doslova přilákat zájemce a často umožní nabídnout nemovitost za vyšší cenu.

Je snadné dron, nebo budeme-li říkat multikoptéru, či snad oficiálně správně podle kategorie bezpilotní letoun, koupit. Pomáhají s tím různé srovnávací portály, například tento výběr nejlepších levných dronů nebo recenzní weby, kde zjistíte, jaký je nejlepší dron pro začátečníky. Je poměrně snadné i létat a fotografovat. Mnoho nejasností ale panuje mezi veřejností ohledně pravidel a povinností. Tomu se věnuje právě tento článek. Já sám jsem letecké fotografie chtěl pořizovat multikoptérou legálně, a proto jsem prošel celým procesem až k Povolení k leteckým pracem.

Pozor na bezletové zóny

I v případě dronů je třeba respektovat bezletové zóny, kde je zakázána možnost využití jakéhokoliv vznášejícího se zařízení. V Praze je to např. nad Pražským hradem.

Krásné fotografie Prahy z ptačí perspektivy tak snadno tedy nepořídíte.

Kde mohu létat?
Nejdříve alespoň jedna dobrá zpráva, můžete všude na Vaší zodpovědnost - pokud je to pod střechou. Doma, v hale, v tělocvičně. Ve chvíli, kdy vyjdete ven, podléháte předpisům Úřadu pro civilní letectví, nacházíte se v otevřeném letovém prostoru. A začíná se to komplikovat. Velmi záleží na okolnostech - jak těžká a vybavená je multikoptéra, chcete-li využít multikoptéru ke komerčním účelům, kde se nacházíte…

Situaci vysvětluje a upravuje § 52 zákona č. 49/1997 Sb. o civilním letectví a Doplněk X, leteckého předpisu L2. Důležité je vědět, je-li vaše multikoptéra v kategorii “model letadla” nebo už “bezpilotní letadlo”.

Mini Cooper (foto Aleš Jungmann)

Model letadla
Modelem je multikoptéra v případě absence vlastních navigačních a řídících systémů (většinou na bázi GPS), které by umožnily let na předem zvolené místo. Není-li současně těžší než 0,91 kg a neprovozujete lety komerčně, usnadníte si značně život.

Nemusíte totiž, na rozdíl od “bezpilotního letadla” evidovat stroj ani pilota, nemusíte skládat praktický test pilota a žádat o povolení létání či navíc povolení k leteckým pracem, nemusíte stroj označit štítkem s poznávací značkou, létáte na vzdálenost od osob a obydlené oblasti definovanou jako bezpečnou dle uvážení pilota, nemusíte mít pojištění, nemusíte vést provozní příručku a vést letový deník…

U kategorie modelu letadla je ale jedna potíž. Jen velmi těžko se dá s takto vybaveným strojem či spíše hračkou fotografovat.

Bezpilotní letadlo (např. i velmi rozšířený DJI Phantom)
Provoz bezpilotního letadla se již řídí podle Doplňku X, leteckého předpisu L2. Tam se dozvíte, že nahoře vyjmenované povinnosti osvobozené u modelu letadla už musíte plnit v různé míře v závislosti na váze stroje a účelu létání.

Obecně pak platí, a to pro obě kategorie, aby multikoptéra neohrožovala ostatní letecký provoz, osoby a jejich majetek, zejména aby:

• na multikoptéru odpovědná osoba měla dobrý výhled a dokázala se tak vyhnout překážkám a ostatním letadlům (i bezpilotním);
• nelétala nad lidmi a hustě obydlenými místy ani v jejich nebezpečné blízkosti;
• nepřekračovala výšku 300 m nad zemí;
• nelétala blíže než 5,5 km od středu letiště (malé modely do 0,91 kg mohou i blíže, pokud nepoletí výše, než je výška okolní zástavby, stromů či překážek);
• létat je možné pouze na přímý vizuální kontakt, vně oblaků, ne za mlhy a tmy, ne za námrazy a teplotě klesající pod -10 stupňů, ne při větru silnějším než 10m/s.
 

 

  TOP70  českých fotografů

najdete pouze na Fotografové.info

 

 

Chci pořizovat letecké fotografie (video) legálně a komerčně, jak na to?

To představuje administrativně, finančně i časově nejsložitější cestu. I pokud budete mít vše řádně připraveno, do cíle se dostanete nejdříve tak za půl roku, spíše déle. Bez platného povolení ovšem riskujete pokutu až 5 milionů korun a to už je silná motivace.

Pojďme si projít stručně celým procesem, krok za krokem. V první fázi získáte základní povolení k provozování multikoptéry, ve fázi druhé pak povolení fotografovat (nebo natáčet video) komerčně.

Volmanova vila (foto Aleš Jungmann)
 

1. fáze - Povolení k létání

a) Vyplnit žádost na ÚCL (Úřad pro civilní letectví). Žádost najdete zde, instrukce tady.
b) Vypracovat provozní příručku - část B a ostatní dokumentaci. Možnost zadat externě.
c) Uzavřít pojištění (Allianz pro krytí v ČR zhruba 8 000 Kč).
d) Zaplatit správní poplatek 4 000 Kč.
e) Po úspěšném vyhodnocení obdržíte Povolení k létání s omezením “pilot - žák”.
f) Žádost o změnu Povolení létání - odblokování režimu “pilot - žák”.
g) Přezkoušení, teoretický i praktický test pilota, fyzické prozkoumání stavu stroje, ověření failsafe systému.
h) Správní poplatek 400 Kč.
i) Vydání Povolení k létání bez omezení “pilot - žák”.

2. fáze - Povolení k leteckým pracem

a) Vyplnit žádost na ÚCL včetně rozšířených příloh provozní příručky. Žádost najdete zde, instrukce tady.
b) Zaplatit správní poplatek 10 000 Kč, v případě schválení dokumentace.
c) Obdržíte Povolení k leteckým pracem, gratuluji :-)
d) Hurá, své jméno najdete na webu caa.cz.

3. fáze - Letecké fotografie pořizujeme legálně

a) Dodržujete pravidla, vedete řádně letový deník, užíváte si létání,…
b) Každý rok obnovíte pojištění (8 000 Kč pro ČR).
c) Každé dva roky podáte žádost o prodloužení povolení ÚCL (1 500 Kč).

Povolení k provozováná leteckých prací

 

O fotografovi

Aleš Jungmann, QEP

Narozen 1971. Od doby ukončení studia na Famu se specializuje na fotografii architektury. V roce 2004 získal certifikát QEP za fotografii architektury (Qualified European Photographer) udělený Federací evropských fotografů. Působí na Fakultě umění a architektury TUL. V poslední době se věnuje letecké fotografii. Jeho fotografie najdete na www.alesjungmann.cz nebo na novém webu věnovaném speciálně letecké fotografii Ikarův sen.

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.