Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Jak na fotky "jako z pevné padesátky" u DSLR s menším snímačem?

Tomáš Dolejší - www.fotoradce.cz

Sigma 30mm f/1.4Fotografie pořízené 50mm objektivem mají dodnes své specifické kouzlo. Nejde ani tak o technickou kvalitu, jako o vzhled fotky, který vtáhne do děje.

S příchodem digitální techniky se ale začaly používat snímače menší než kinofilm, a tak se kvůli takzvanému crop faktoru kouzlo "klasické padesátky" často vytrácí. Ovšem i na zrcadlovce s menším snímačem lze dosáhnout takového vzhledu, jako by byla fotka pořízená opravdu 50mm objektivem na full-frame zrcadlovce. Jak? Čtěte dále.

Již od dob analogových fotoaparátů je objektiv o ohnisku 50mm považován za základní. Je to sice hodně zjednodušené tvrzení (fajnšmekr promine), ale pro potřeby tohoto článku to stačí. Těch 50mm bylo používáno z konstrukčních důvodů - při tomto ohnisku bylo možné sestavit optickou soustavu tak, aby poskytovala co nejméně obrazových vad.

Tradice 50mm objektivů, neboli pevných padesátek, se dochovala až do dnešního digitálního světa, který ovládají malé kompakty a zrcadlovky, které se vejdou do dlaně. Ovšem s technologickým pokrokem došlo k tomu, že digitální snímače, které nahradily film, jsou v dnešní době často daleko menší, než je velikost původního kinofilmového políčka. S tím se ovšem i vytratilo jakési pomyslné kouzlo, které 50mm objektivy do fotografií vnášely.

Samozřejmě je v dnešní době na trhu několik digitálních zrcadlovek, které mají snímač o velikosti kinofilmu (tzv. full frame zrcadlovky), ale jsou dost drahé a ne každý si je může dovolit. Proto jsou v dnešní době nejvíce rozšířené digitální zrcadlovky s crop faktorem 1.5x (např. Nikon), 1.6x (např. Canon) a 2x (4/3 systém, např. Olympus). A právě u těchto zrcadlovek dochází při použití 50mm objektivu k ořezu obrazu kvůli menší velikosti snímače. Dochází tak k pomyslnému prodloužení ohniska crop faktorem. Více o výběru zrcadlovek najdete například v článku jak vybrat fotoaparát na portálu Arecenze.


Jak na fotky "jako z padesátky"

Sigma 30mm f/1.4Naštěstí i u digitálních zrcadlovek s menším snímačem lze docílit takového vzhledu fotografií, jako by byly pořízeny 50mm objektivem na full-frame zrcadlovce. Jak?

Je to velice prosté - stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.

Má to ale jeden háček - 50mm objektivy poskytovaly určitou hloubku ostrosti (často velmi malou). A při použití menšího ohniska (právě těch 24 až 35mm) se hloubka ostrosti zvětší, což může onen "tradiční vzhled" fotek narušit. Proč, to naleznete v tomto článku.

Proto je potřeba použít takový objektiv, který má opravdu vynikající světelnost. U pevných objektivů to není problém. Nyní uvedu tipy na konkrétní objektivy, které mohou "suplovat" 50mm objektivy u zrcadlovek konkrétních značek.

Canon


V případě Canonu je nabídka objektivů s výbornou světelností okolo 30mm vcelku široká:

4/3 systém


U 4/3 systému, tedy Olympus, Leica a Panasonic je v nabídce také pár pevných světelných skel kolem 30mm:

Nikon


U Nikonu je samozřejmě nabídka pevných objektivů s výbornou světelností kolem 30mm široká:

Pentax, Samsung


I majitelé digitálních zrcadlovek Pentax a Samsung si mohou přijít na své:

Sigma, Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Sony


Na trhu jsou samozřejmě ještě objektivy třetích výrobců, a to především v kategorii pevných světelných skel kolem 30mm objektivy Sigma:

Sony


I Sony má svou nabídku v kategorii světelných objektivů kolem 30mm:

Teorie nebo praxe

Pokud jste dočetli článek až sem, tak se možná sami sebe ptáte - je to pravda nebo ne? Ono to fakt funguje? Věřte nebo ne, docela dlouho jsem při fotografování svateb používal na Canonu 30D objektiv Sigma 30mm f/1.4. A dodneška jej velice rád používám. Ve srovnání s pevnou padesátkou od Canonu poskytuje daleko lepší kresbu v okrajové části fotografií a bokeh je také měkčí a z mého subjektivního pohledu lepší.

V online fotogalerii ze svateb je spousta fotek pořízených právě pevnou Sigmou 30mm f/1.4 na Canonu 30D. Takže pokud uvažujete o tom, že byste chtěli dát svým fotografiím "full-frame" nádech, pak věřte, že taková pevná světelná "pětadvacítka až pětatřicítka" vám poskytne právě to, co chcete.

Ukázky z pevné třicítky se světelností f/1.4:

Více ukázek naleznete v galeriích na www.fotime.fotoradce.cz.

Poznáte, která ze dvou fotek byla pořízena 50mm objektivem na full-frame zrcadlovce a která s 30mm světelným objektivem Sigma 30mm f/1.4 na zrcadlovce s crop faktorem 1.6x?

  Vlevo (pohled do objektivu) - pevná třicítka.             

     Vpravo (pohled mimo objektiv) - pevná padesátka.

 

Další zajímavé články najdete na www.fotoradce.cz

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.