Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Na slovíčko se svatebními kameramany

redakce a Veronika & Michal Horejšovi - www.horejsovi.com

Na počátku letošního roku jsme spustili novou rubriku svatební kameramani a při té příležitosti jsme se rozhodli vyzpovídat Veroniku a Michala Horejšovi, jejichž cenné rady vám pomohou nejen při výběru svatebního kameramana, ale i při plánování celého svatebního dne.

 

 

  20  českých svatebních kameramanů

najdete aktuálně v sekci svatební video.Co byste doporučili nevěstám v rámci oblasti, v níž působíte?

Aby se při volbě dodavatelů rozhodovali podle svého pocitu "líbí/nelíbí". Nezáleží tolik na technice, kterou kameramani používají, jako na jejich citu, schopnosti Vaší svatbu prožít a převyprávět ji znovu svým vlastním rukopisem.

Veronika a Michal HorejšoviNěkomu stačí krátký videoklip a je to zcela v pořádku. Pokud si však přejete i delší sestřih, nezapomeňte svého dodavatele požádat i o ukázku delšího záznamu. 

Lokalita je naprosto klíčová a určuje styl, někdy i atmosféru svatby (i když tu tvoří primárně lidé). V ČR je tolik zajímavých míst a my osobně se těšíme, že se obřady dostanou více i do těch netradičních, tedy mimo obřadní síně, zámky a parky. Ať už je místo jakékoliv, neměl by být na snoubence vyvíjen žádný časový tlak. Tedy měli by volit takové místo, kde se svatby nekonají jako na běžícím pásu, a jednotlivé svatby se vzájemně nepotkávají. Zároveň platí, že je nejlepší mít vše na jednom místě. Tedy jak přípravy, tak obřad, hostinu i večerní zábavu. Odpadne tak mnoho zbytečného stresu a organizačních povinností, které přejezdy způsobují. Hosté se stihnou včas aklimatizovat a většinou všichni dorazí včas. 

Čas na fotografie a natáčení - pokud očekáváte od fotografie a videa "něco víc", pak je tomu třeba věnovat i časový prostor. Doporučujeme vyhradit si v harmonogramu svatebního dne min. 2h pouze na točení/focení. Kameramani s Vámi potřebují pracovat jinak, než fotografové, tedy oba by měli mít dostatek času se prostřídat. Pokud však chcete jít ještě dále a přidat ke svatebnímu videu záběry nebo dokonce mini příběh nad rámec svatebního dne, pak je nejlepší jak už z podstaty věci logicky vyplývá – domluvit případné další natáčení v jiný den.

Zákaz domácích fotičů a točičů - pokud již platíte za profesionální služby fotografů a kameramanů, pak doporučujeme, abyste všechny své blízké požádali (minimálně po dobu obřadu) o ukrytí svého elektronického vybavení. Velmi často se totiž stává, že rodina a přátelé (v dobré vůli pořídit nějaký ten snímek navíc) kazí záběry/snímky profesionálům tím, že se jim tam "pletou". Nebojte se říct svým blízkým, ať si svatbu jen užijí, protože máte placené profesionály od toho, aby Váš významný den zaznamenali.
 

"Nevstupuj do manželství s člověkem, se kterým bys mohl žít, ale s tím,
bez koho bys žít nemohl."
~ James C. Dobson


Jaké jsou současné trendy ve vašem oboru?

Zvykli jsme si vše prožívat intenzivně, životní tempo se zrychluje a tak je trendem záznamy ze svatebního dne zkracovat. Velmi oblíbená je varianta krátkého klipu cca 2 - 5min a celkového záznamu, který mívá kolem cca 30 minut. Na trhu však lze najít i výstupy v délce 12minut či třeba celé hodiny. Délka výsledného sestřihu záleží nejen na obsahu/průběhu svatebního dne, ale také na stylu videa, který snoubenci preferují. Někomu stačí klip, pro někoho je i hodinové video málo.

Při volbě balíčku je však třeba myslet i na fakt, že kratší video rádi uvidíte v kruhu svých nejbližších třeba i vícekrát, kdežto na hodinové se podív
áte zřídkakdy. Myslíme si, že trend zkracování bude pokračovat a vnímáme to pozitivně. Jen pár let zpět bylo běžné dostat 3h záznam ze svatby. Dnes už bychom se na to těžko dívali a spíš bychom hledali někoho, kdo nám záznam sestříhá.

Kolik stojí takové svatební video?

Záleží na tom, jakou má pro Vás video-záznam hodnotu. Někomu stačí záznam i z mobilu, pak můžeme mít video třeba zdarma od kamaráda, pro někoho má mnohem hlubší a třeba i uměleckou hodnotu. Také záleží na balíčku, který si vyberete. Cena se většinou odvíjí od délky výsledného videa. Je možné se tedy pohybovat v rozmezí 10 - 80 tis Kč. Každý tedy nechť si vybere dle vlastního uvážení. Jen je třeba pamatovat na to, že kromě prstýnků a fotografií je případné video to jediné, co Vám ze svatby zůstane.Jak dlouho trvá dodání?

Jak u koho. My dodáváme klip, tedy krátký sestřih z celého svatebního dne do cca 6 týdnů od svatby. Na celkový delší sestřih si novomanželé musí počkat delší dobu a to 4 - 6 měsíců od svatby. Jednak je to proto, že v sezoně se více točí a v mimosezoně se více stříhá a pak proto, že pokud má být delší sestřih obdobné kvality jako klip, je tomu třeba věnovat hodně času. A my ve střižně trávíme opravdu hodně času. Znovu záběry sledujeme, vybíráme hudbu a skládáme tak celý příběh opět do sebe. Z toho plyne, že den strávený natáčením svatebního dne, je jen časový zlomek toho, co následuje ve střihu a celkové postprodukci.

Jakou dělají nevěsty nejčastěji chybu?

Obřad příliš brzy - to znamená třeba už ve 12h apod. má hned několik nevýhod. Jednak nevěsta musí vstávat velmi brzy kvůli přípravám a je nevyspalá. A pak pokud se obřad koná venku, je zpravidla kolem poledne nejhorší možné světlo. Slunce nad hlavou totiž vytváří nepěkné tmavé kruhy pod očima. Tedy snoubenci si zaplatí profi fotografa a kameramana, očekávají skvělý výsledek, ale měli by vědět, že práce obou je významně ovlivněná světlem. Nejhezčí světlo bývá odpoledne/večer - dle ročního období (platí i pro čas na focení/točení samotného páru). V letních měsících doporučujeme obřad začínat nejdříve ve 14h, ale spíše později. 

Výzdoba vs. světlo - nevěsty často tráví hodně času nad výzdobou prostor, kde se koná svatební hostina či obřad. Již však zcela zapomínají, že to, co dokáže skutečně zdůraznit krásu prostorů a dekorací je již zmiňované světlo. Tedy velice vhodné je postraní osvětlení, které je opět lichotivé. Vhodné je světlo přirozeně zabarvené (a ideálně žádné oranžové nebo žluté stěny), při tanci pak i klidně barevné. Nevhodné jsou naopak zářivky, které někdy vytvářejí na videu efekt blikajícího obrazu (což mohou i některé led žárovky pochopitelně).
Někdy stojí za to vyzkoušet i různá LED světýlka.

Foto: everbay.co

Nevěsta všechno sama - ať už proto, že má pocit, že nikdo jiný to nezvládne tak dobře jako ona, nebo se bojí požádat o pomoc. Takové nevěsty jsou pak ve svatební den často unavené, vyčerpané, celý den jen organizují, a před půlnocí je jejich největším přáním spánek. O to více doporučujeme vybrat si kvalitní dodavatele, na které se můžete spolehnout. Nechte je, aby odvedli svoji práci a vy se nemuseli ve svatební den již o nic starat.

Svatba podle jiných - asi největší chybou je, když se nevěsty nechají strhnout názory či očekávání ostatních a nemají pak svatbu podle svých vlastních představ. Svatba je především o Vás, atmosféře, zábavě, emocích a o vztazích. Pokud si nevěsty myslí, že si svatbu užijí díky veliké svatební kytici, dlouhé limuzíně, nebo nejmodernějšímu trendu dekorací, pak se pletou. Tyto věci pouze pomáhají posílit atmosféru a dojem. Jaký však jejich den bude, je hlavně o nich samotných jako lidech.

Děkujeme za rozhovor Veronice & Michalu Horejšovím - www.horejsovi.com.

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

focení miminek, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.