Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Kde fotit tropické motýly po celý rok

Petr Pazdera - www.photo-pazdera.com

Nechcete čekat do jara, kdy se tropičtí motýli líhnou ve Fata Morganě v Praze? Pak vyrazte kousek za hranice do sousedního Německa do motýlího domu Schmetterlingshaus, kde můžete tropické motýly fotit v kteroukoliv roční dobu. Bude to výlet nejen za motýly, ale také za tropickými žabkami či mořskými rybkami, a na závěr můžete navštívit i zříceninu hradu s klášterem.

Užitečné informace

Motýlí dům se nachází v městě Kurort Jonsdorf, nedaleko hranic s ČR.
Má otevřeno celoročně od 10h do 18h.

Vstupné činí 5 €, děti 3 €

www.schmetterlingshaus.info

SCHMETTERLINGSHAUS - Motýlí dům a dům tropů byl otevřen v únoru 2004 v lázeňském městečku Jonsdorf, které se nachází přibližně 10 km od hraničního přejezdu Petrovice-Lückendorf u Jablonného v Podještědí. V dubnu roku 2011 jsem navštívil tento nádherný tropický dům s kamarádkou a fotografkou Gábinou Novákovou. Byli jsme tam přes tři hodiny a domů se nám vůbec nechtělo... Uprostřed tropického světa rostlin, obklopeni palmami, banánovníky a bambusovníky, jsme hodně zblízka zažili tropické motýli v jejich přirozených podmínkách. Atmosféru džungle dotvářelo jezírko s malým vodopádem a nádhernými rybkami.

Motýlí dům má celoroční provoz. Osmihranná budova se skleněnou střechou se stará o optimální světlost a průnik slunečních paprsků. Nutností je vytápění na minimální konstantní teplotu 25 °C. Vyšších teplot se dosahuje přirozenou cestou při slunečním záření. Vlhkost vzduchu je udržována kolem 75 %.

Aktivitu tropických motýlů ovlivňují tři faktory: teplota, vlhkost a nejdůležitější je slunce. Kolem 35 druhů motýlů pochází ze čtyř kontinentů a můžete zde pozorovat i jejich námluvy a páření. Motýlci jsou opravdu velmi blízko, takže si bohatě vystačíte s ohniskem 100 mm. Jen použití blesku není možné, protože motýlci by „oslepli“ a ztratili schopnost orientace.

V motýlí hale vás zabaví i potěší pohled na rodinku malých opiček Kosmana bělovousého. Můžete se procházet po upravených chodníčcích po celé hale, a nebo si sednout na některou z laviček a jen se kochat tou nádherou. Někdy se stává, že motýl si splete váš parfém nebo barvu oblečení s květinou a sedne si na vás. Je zde vlhký vzduch a hodně velké teplo, tak si připravte vhodné oblečení, protože si budete připadat jako v sauně.


Ve vstupním prostoru a v prvním patře jsou k vidění v teráriích různí obojživelníci. Suchozemské a vodní želvy, chameleóni, nádherné tropické žabky, které ne a ne pořádně zapózovat, a tak jsme se po chvilce s Gabčou střídali a cvakali. Dalšími živočichy byly ještěrky, hadi, sklípkani a další hmyz. Před vstupem do motýlí haly je asi 3m dlouhé mořské akvárium s korálovými rybami. I tady jsme si pěkně zafotili. Chvílemi jsme lezli po kolenou a vyvolávali tak úsměvné pohledy návštěvníků, kteří nechápali, proč musíme u focení ležet na dlažbě ;-)

Pestrý koutek se suvenýry nabízí jak hračky a upomínkové předměty, tak i odbornou literaturu. Po návštěvě zařízení přijde vhod kavárna s pestrou nabídkou občerstvení. Překvapí vás obsluha na recepci hovořící velmi dobře česky. V celém objektu se nachází dostatek laviček k posezení a pro malé návštěvníky a je tu i pěkný dětský koutek. Vstupné pro dospělé je 4,50 € a pro děti 3 €.

Určitě stojí návštěva tohoto místa za to a navíc hned vedle Jonsdorfu je další lázeňské městečko Oybín s romantickou zříceninou hradu a celestinského kláštera s vyhlídkovou věží, založeného císařem Karlem IV. ve 14. století na hoře Oybín. Pokud by toto vše bylo pro Vás málo, můžete jet parním vláčkem úzkokolejkou z Jonsdorfu až do Žitavy a udělat si tak celodenní výlet s rodinou. 

Babočka Morpho peleides
 

Babočka Caligo teucer
 

Babočka Morpho peleides
 

Idea leuconoe - známý též jako Paper kite (papírový drak) pro svůj jemný a pomalý let připomínající poletující papír

 

Tento krásný motýl patří do rodiny Nymphalidae, která má 22 poddruhů. Je nápadný velkými křídly a klidným letem. Není ptačí potravou, protože jeho tělo obsahuje jed (alkaloidy). Žije v jižní Číně, Malajsii, na Filipínách, a na indonéských ostrovech v hustých deštných lesích. V Indonésii je však téměř vyhuben kvůli narušenému přirozenému životnímu prostoru.


Souznění

Pralesnička

Vřeténka mandarín

Zobec obecný

Útesník šestipruhý
 

O fotografovi

Fotograf Mgr. Petr Pazdera se narodil v roce 1962 a celý svůj dosavadní život prožil v malebném městečku Jablonné v Podještědí, jenž se nachází na rozhraní Liberce a České Lípy. Autor se fotografování věnuje téměř 30 let a v současnosti své zkušenosti předává ostatním fotografům jako moderátor v sekci „Krajina“ na portále Photoextract.com.

O fotografických začátcích autora i jeho současné tvorbě, která je především zaměřená na krajinu, přírodu, zvířata, ale také lidské činností, se více dozvíte na www.photo-pazdera.com.


 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.