Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Levá mozková hemisféra ve fotografii

Daniel Bím - www.danielbim.cz

Levá mozková hemisféra je hemisféra analytická - myšlení je založeno na logice, matematické
exaktnosti, číslech, faktech... Oproti tomu pravá mozková hemisféra je hemisférou kreativní. Pro
rozhodování se řídí emocemi, citem a intuicí. To, která hemisféra je u každého z nás aktivní, a která při rozhodování převáží není možné ovlivnit. Tréninkem je však možné rovnováhu mezi nimi přeci jen trochu ovlivnit.

A jak je to z hlediska fotografie?
Na první pohled by se mohlo zdát, že fotografie – jakožto umělecký obor – bude založena především na pravé mozkové hemisféře a levá své uplatnění prakticky nenajde. Pokud si však rozebereme celý fotografický proces, zjistíme, že ideální je právě rovnováha mezi oběma hemisférami. Než vůbec začneme fotit, je důležité objevit vhodný a zajímavý motiv. To je práce spíše pro pravou hemisféru – tedy tu kreativní. Rozhodujeme se na základě citu a estetiky. Předtím, než pořídíme fotografii nebo než vůbec vezmeme fotoaparát do ruky, je však nutné zvážit i další aspekty. Budu schopen tento konkrétní výjev vyfotit tak, jak si představuji? Je například dost světla na to, aby se mi podařilo zmrazit rychlý pohyb? Jak nastavím svůj fotoaparát abych docílil toho správného efektu? Tyto a jim podobné otázky již klademe levé straně mozku. Tedy v jednoduchosti můžeme fotografování rozdělit na technickou část (nastavení fotoaparátu; ovládanou levou hemisférou) a estetickou část (ovládanou pravou hemisférou). Odhalit, kterou hemisféru používáte právě Vy, je možné pomocí celé řady různých testů, kterých je na internetu plno. Nejznámějším je asi test otáčející se tanečnice (viz níže).

Pokud se Vám zdá, že se tanečnice otáčí ve směru hodinových ručiček (při pohledu shora), používáte více pravou hemisféru. Pokud se tanečnice otáčí proti směru hodinových ručiček, pak používáte více levou.

Ale zpět k fotografii. Ať už u Vás převažuje jedna nebo druhá hemisféra, pravděpodobně se budete muset alespoň částečně naučit používat i tu druhou, abyste dosáhli výsledků, kterých chcete. Pokud máte estetiku v malíku a trápíte se s nastavením fotoaparátu, nevíte kdy zvolit bodové měření expozice, nerozumíte histogramu nebo nevíte, proč se musíte mít na pozoru s vyvážením bílé za různých podmínek, věřte, že jsou lidé, kteří mají problémy přesně opačné. S nastavením fotoaparátu a s technickými detaily se každý fotograf využívající čistě pravou hemisféru nakonec popere. Naučit se estetickou stránku fotografie však může být pro člověka s převažující levou hemisférou ohromný problém. I zde je však možné svou kreativní stránku ošálit a naučit se určitá pravidla (všimněte si, že mluvím o pravidlech – právě jsem tedy přepnul do levé hemisféry), která Vám pomohou. O čem mluvím? Jistě jste slyšeli například o zlatém řezu nebo o pravidlu třetin – a to jsou ve skutečnosti právě ta pravidla, kdy pro kreativní stránku fotografie využíváme matematické myšlení. Pokud estetiku ovládáte, nad žádným pravidlem třetin nemusíte přemýšlet a s citem pořídíte snímek, který je z hlediska kompozice vyvážený. Pokud Vám však tento cit chybí, můžete si některými pravidly pomoci.

Začněme tím, jak zdůraznit hlavní motiv ve fotografii. V první řadě je nutné si uvědomit, kam je směřováno oko diváka a jakými prostředky si můžeme pomoci, abychom ho navedli na náš hlavní motiv. Zde se opět můžeme řídit několika jednoduchými poučkami.

Pokud se podíváme na fotografii, tak ve většině případů budeme přitahováni k nejostřejšímu objektu. To znamená, že prvek, který chceme zdůraznit musí být vždy ten nejostřejší. Například při fotografování portrétů je důležité ostřit na oči a v případě jen velmi malé hloubky ostrosti by mělo být ostré alespoň bližší oko fotografované postavy. Proto si pomáháme nižší hloubkou ostrosti, chceme-li hlavní motiv ještě více vypíchnout.

Foto Daniel Bím

PAC-12 mistrovství západní konference USA v atletice - závod na 400 m.
Nikon D5300: Ohnisková vzdálenost 195 mm; f/5.0; 1/1250 s; ISO 1600.

Ostrost objektu samozřejmě není jediným faktorem, který směřuje oko diváka. Neméně důležitá je také tonalita fotografie. Zde platí, že světlé objekty přitahují naši pozornost více než tmavé. Pokud tedy chceme udržet pozornost na hlavním motivu, musíme se vyvarovat rušivým světlým bodům v popředí či pozadí. Zkuste se zamyslet, zda není možné fotografii pořídit z jiného úhlu, díky kterému se Vám podaří světlého místa zbavit. Dalším důležitým kreativním nástrojem je také pohyb. Oko diváka je vždy směřováno ve směru pohybu a v tomto směru také potřebuje na fotografii více volného prostoru. Snažte se mu ho poskytnout. Pohyb může být na fotografii znázorněn explicitně, stejně tak ale může být pouze naznačen a i v tomto případě bude vést oko diváka ve směru pohybu. Jako “naznačený pohyb” lze chápat například směr pohledu osob na fotografii. Pokud se dívají nějakým směrem, bude to zajímat i diváka. I zde je proto nutné nechat jim dostatečný volný prostor.

Foto Daniel Bím

Slavná výrobna doutníků v Ybor City v Tampě na Floridě.
Nikon D5300: Ohnisková vzdálenost 140 mm; f/5.6; 1/100 s; ISO 3200.

Posledním prvkem, kterému se zde budu věnovat a který také slouží k upoutání pozornosti diváka, jsou geometrické tvary. Jelikož jsme všichni každodenně vystavováni geometrickým objektům, máme tendenci je vyhledávat také na fotografii. Může se jednat o čtverce, rovnostranné trojúhelníky, kruhy apod. Zkuste si proto všímat, jestli můžete do fotografie zahrnout některé geometrické prvky. Stejného principu se dá využít, pokud fotografujete menší skupinku lidí. Vždy na pohled působí lépe, když oči jednotlivých postav neleží na jedné přímce, ale podaří se Vám tuto linii “rozbít” a vytvořit tak geometrický prvek, například trojúhelník.

Foto Daniel Bím

Netradiční pohled na slavnou Lombard Street v San Franciscu.
Nikon D5300: Ohnisková vzdálenost 90 mm; f/9.0; 1/320 s; ISO 100.

Tím jsme si přiblížili, jak je možné upoutat oko diváka, případně ho udržet na našem hlavním motivu. Jak však snímku dodat na harmonii? Co vše do fotografie zahrnout a co naopak vypustit aby byl snímek příjemný na pohled a celkově vyvážený? Zde nám pomohou již jednou zmiňovaná kompoziční pravidla. Začněme od toho nejznámějšího – tedy od pravidla třetin. Pomyslně si rozdělme snímek na třetiny – vertikálně i horizontálně. Pravidlo třetin nám pak říká, že nejdůležitější prvek by se měl nacházet na jednom z průsečíků těchto pomyslných linií, nikoliv tedy ve středu záběru. Především při fotografování krajinářské fotografie je kromě toho dobré využít také některou z vodorovných linií pro umístění horizontu. Tedy buď umístíme horizont na horní linii – tím zdůrazníme popředí fotografie, nebo umístíme horizont na spodní linii, čímž můžeme zdůraznit například oblohu, mraky apod, které mají nyní více prostoru.

Foto Daniel Bím

Noční panorama města Seattle s dominantní rozhlednou Space Needle.
Nikon D5300: Ohnisková vzdálenost 102 mm; f/13.0; 13 s; ISO 100.

Aby fotografie působila harmonicky, je možné se navíc zaměřit na to, aby byly objekty ve snímku vyvážené. Pokud umístíme nějaký objekt do levé části snímku, vypadá na pohled přirozeně, je-li tento objekt vyvážen objektem na pravé straně snímku. Vlastně to funguje jako klasická váha. Hmotnost nalevo = hmotnost napravo – bereme však v úvahu pouze pocitové hmotnosti, a tedy objekty blíže na nás působí vyšší hmotností než objekty dál. Takto například stodolu v popředí snímku vpravo dole můžeme vyvážit měsícem vlevo nahoře. Na stejném principu funguje využití symetrie, která se hodí převážně na středové záběry – ať už s vertikální osou ve středu snímku, která nám například půlí průčelí kostela, nebo s horizontální osou, kde se například zámek zrcadlí ve vodní hladině. U podobných záběrů je důležité, aby osa byla opravdu ve středu snímku, jinak nám bude docházet k “překlápění váhy” na jednu nebo na druhou stranu.

Foto Daniel Bím

Proslulý most Brooklyn Bridge v New Yorku spojující čtvrť Brooklyn s Manhattanem.
Nikon D5300: Ohnisková vzdálenost 18 mm; f/8.0; 1/400 s; ISO 100.

Kompozičně funguje dobře také diagonála. Proč? Diagonální linie dodávají snímku na dynamice. Představte si míč na vodorovné rovině – nuda. Pokud však rovinu nakloníme, je z fotografie ihned cítit pohyb, energie, živost. Zkuste se proto při fotografování zaměřit na to, zda nelze zakomponovat nějakou linii, která by vedla oko diváka a umístěte hlavní motiv poblíž této linie. Uvidíte, že snímek bude působit mnohem dynamičtěji. Pokud chcete snímku dodat na dynamice ještě více, zapomeňte na to, co jsme si zde říkali o rovnováze a pokuste se ji naopak narušit. Vyveďte snímek z klidu a umístěte objekty jen na jednu stranu. Paradoxně i disharmonie může být líbivá a může snímku dodat na atraktivitě.

Závěrem je nutné říci, že žádná pravidla neplatí stoprocentně. Zde mají sloužit především jako poučka pro fotografy, kteří mají nižší cit pro harmonii a kompozice fotografií jim dělá problémy. Stejně tak věřím, že budou nápomocná začínajícím fotografům a usnadní jim porozumění estetické stránky fotografie. Neberte prosím pravidla dogmaticky a snažte se vypozorovat, kdy je dobré je porušit. Doufám, že se mi také podařilo přiblížit problematiku levé a pravé mozkové hemisféry a vysvětlit, proč něco, co se jednomu jeví jako naprostá brnkačka, může pro druhého představovat nepřekonatelný problém. Prosím, vzpomeňte si na to, než budete v internetové galerii zpochybňovat něčí kompozici nebo naopak špatnou technickou kvalitu fotografie.

O fotografovi

Daniel Bím se narodil roku 1989, a protože od té doby žije v Praze, jsou pražské věže a mosty jedním z jeho hlavních fotografických motivů. Fotografování se výborně doplňuje také s jeho zálibou v cestování, v jeho portfoliu proto můžete najít reportážní fotografie z celého světa. V neposlední řadě se věnuje také svatební fotografii.

Další jeho fotografie najdete na www.danielbim.cz

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.