Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Light Garden Academy: Profesionální postprodukce V2

Eva Došková

Populární výuková DVD o postprodukci módní a reklamní fotografie z dílny Light Garden Academy se dočkala své reedice. Jaké jsou změny a na co se můžeme těšit tentokrát?

Série DVD obsahuje tipy, rady a triky renomovaného fotografa Stanislava Petery, jehož práce můžete znát z českých magazínů jako Dolce Vita či Harpers Bazaar, z kampaní mezinárodních klientů jakými jsou například T-Mobile, Nestlé, Wrigley, ŠKODA AUTO a mnoho dalších. Petera, původním zaměřením grafik, si svůj nezaměnitelný rukopis vybudoval pomocí do té doby v Čechách nevídaně rozsáhlého použití počítačové postprodukce. Jeho snímky vybočují z řad sterilních ateliérovek nezvykle fantaskní atmosférou, snovým prostředím a téměř až nadreálným nádechem. Tohoto všeho však lze dosáhnout pomocí bravurního zvládnutí počítačových kouzel v grafických programech. Své letité zkušenosti se rozhodl fotograf předat dále a naučit širokou veřejnost, že i oni mohou dosáhnout skvělých výsledků, pokud budou dokonale ovládat příslušné nástroje. Výukové semináře a DVD byly na světě.

Velký úspěch prvního vydání DVD o počítačové postprodukci však doprovázela i řada komentářů, které měly sérii co vytknout. Ač i lidé z oboru uznávali velký informační přínos této výukové sady, některým vadila místy nekvalitní kamera, rétorika projevu i občasná nejasnost některých kroků. DVD byla primárně zaměřena na pokročilé uživatele Photoshopu a pro začátečníky mohlo být pochopení poněkud pomalejší. Od prvního vydání však uplynulo dosti času a nyní, po pečlivém zpracování komentářů, pochval i kritiky, přichází Light Garden Academy s novou, velmi profesionální, reedicí.

Tentokrát byla výuková série rozdělena do šesti DVD, které mapují proces zpracování fotografie od prvního kontaktu s grafickým software přes samotnou základní i složitou práci ve Photoshopu až k finálnímu dolazovaní detailů. První věcí, která se změnila, je rozsah informací a komplexnost celé výuky. Již nehrozí, že budete zmateně tápat, co bylo momentálně použito a proč, ač se vám u vám již známých postupů bude moci zdát vysvětlování poněkud zdlouhavé, u novinek se stává naprosto nepostradatelným. Další pozitivní změnou je poté také mnohem sofistikovanější a srozumitelnější projev autora. Práce je nyní ukazována přímo v prostředí grafického programu, nečekají na vás tedy záběry na Stanislava Peteru sedícího u monitoru, nýbrž pouze reálně potřebná část obrazu. K výuce je přistupováno velmi zevrubně a od samotných základů, tím pádem se stává přístupnější i pro veřejnost s menším základním photoshopovým vzděláním. Kapitoly na sebe logicky navazují, používají již popsané nástroje a vždy přidají něco navíc. Nevýhodou je zde další nečleněnost kapitol, takže si při vracení se k jednomu konkrétnímu postupu budete muset trošku zalistovat (či spíše zaposunovat). Každý postup je ilustrován na konkrétní fotografii, jejichž .psd zdroje najdete na každém DVD. Jako milý bonus jsou videa dostupná hned ve dvou rozlišeních a dokonce nechybí ani software na jejich přehrání ve Windows i na Apple zařízení.

Pojďme si rozebrat, jaké konkrétní informace na diváky čekají v jednotlivých dílech této série.

1) PŘEVOD Z RAWU


Naučíte se pracovat s:

- úpravou expozice
- vyvážením bílé a korekcemi barev
- odstraněním šumu
- doostřováním
- hromadným převodem
- drobnými základními retušemi

Na začátku celé série se diváku dostane vysvětlení, co od výuky může očekávat a čeho dosáhnout. Dozvídáme se, proč je vhodné fotit do RAWu a nikoliv formátu JPEG - ačkoliv každému pokročilejšímu fotografovi jsou tyto důvody jako ztrátovost obrazové informace či zmenšení rozsahu možných úprav jasné, myslí se zde i na naprosté začátečníky. Další část již začíná být zajímavější, objevuje se popis, do jakého formátu a proč fotografie převádět a Petera postupně vysvětlí práci s programy Capture ONE a Lightroom i důvody, proč nepoužívat velmi rozšířený nástroj Adobe Camera Raw. Programů na převod z RAWu je sice reálně dostupných mnohem více, tyto dva rozebírané však poskytují velký rozsah a kvalitu nástrojů. Kromě popisu jednotlivých kroků, nástrojů a jejich použití je velmi přínosná i část, ve které Petera radí, podle jakého klíče vybírat nejlepší snímky z focení a také, nakolik je vhodné radikálně pracovat s obrazem již při převodu z RAWu. Mnoho fotografů se snaží upravovat snímky zásadním způsobem již při prvním kontaktu s grafickým software, jak se však dozvíme, v případě, že je zamýšleno s obrazem dále zásadně pracovat ve Photoshopu, tento postup není nejšťastnějším a komplikuje pozdější práci. Na každý z programů Capture ONE a Lightroom je vyhrazeno dostatek času, aby bylo možno projít nástroji krok po kroku a objevit kouzlo těchto software od začátku do konce.


2) NÁSTROJE PHOTOSHOPU


Toto DVD přináší velký pokrok oproti původnímu vydání. Je totiž zaměřeno především na naprosté začátečníky, kterým je nástroj od nástroje vysvětleno, jak základně pracovat s Photoshopem. Úvod se zaměřuje na benefity využívání vrstev a masek, apeluje na nutnost nedestruktivních úprav, které je možno kdykoliv zvrátit zpět do původní podoby. Nezapomene se ani na základní rozvržení práce a rady, co upravovat jako první a co naopak nechat až na pozdější dobu a proč. Dále jsou rozebírány jednotlivé základní nástroje a přímo na reálné fotografii je vysvětleno, jak s těmito nástroji efektivně pracovat. Ač pro pokročilejší uživatele může být tato část výukového programu poněkud zdlouhavější, jistě se najde i pro ně několik velmi praktických tipů, které možná ve svých základech přehlídli. Jedná se většinou o triky notně urychlující práci, jako například klávesové zkratky či rychlé přepínání. Pro začátečníky pak toto DVD tvoří základního průvodce, který by rozhodně neměl být opomíjen.
3) RETUŠE PLETI


Na třetím DVD v pořadí se pozornost zaměřuje na komplexní retuše - od retuší postavy přes retuše pleti až k odstraňování nežádoucích objektů ve snímku. Ač název DVD mluví jinak, nejde pouze o pleť. Teoretický úvod opět připomíná, že dobrý pracovní postup má jasně stanovené kroky, do čeho se pustit nejdříve, tedy například, že není dobrý nápad nejprve retušovat kůži a až poté měnit proporce. Na pěti snímcích pak Petera ukáže jednotlivé kroky spefických druhů retuší, nezapomene ani na rozdíl retuše ženské a mužské pleti či základní zákonitosti lidského těla i světla, které je nutno ctít, aby retuš stále působila realisticky. Postupně předvede a zevrubně popíše nejen používané nástroje, ale i jejich logiku a nejpravděpodobnější použití, či jak opravit chybu, které jste se v průběhu retušování mohli dopustit. Toto DVD je oproti původní sérii notně rozšířeno a zaměřeno také na to, jak nástroje využívat efektivně a co nejvíce si tak ušetřit čas. Opět obsahuje dostatek informací a popis práce takový, že pokročilejším uživatelům Photoshopu bude jistě ku prospěchu i bez sledování předešlého DVD s pořadovým číslem 2.


4) REKLAMNÍ RETUŠE


Ve čtvrtém DVD, zaměřeném na získání skutečně reklamního looku, se již fotograf bez perfektního zvládnutí znalostí a dovedností z předešlých součástí série příliš nepohne. Předpokládá se zde jistá pokročilost a perfektně připravená zdrojová data, jde zde o již poněkud nadstandardní úpravy, které vaše fotografie posunou ještě dále. Nejvíce probíraným prvkem je zde technika airbrush a schopnost fotky doopravdy "vyleštit" pomocí hry světel a stínů. To ale není vše, neboť velmi zásadním trikem je zde také vytváření zcela nových zdrojů světla ve fotografii - a také zákonitosti tohoto procesu, které mnohým fotografům s menší znalostí fyziky mohly zůstat utajeny. Celkovým benefitem tohoto DVD je již skutečné pozvednutí vaší práce na profesionální vizuální úroveň pomocí triků, které nejsou středně pokročilým uživatelům Photoshopu někdy známy ani po letech práce. Samozřejmě nechybí teoretický úvod, který ze všeho nejvíce zdůrazňuje nutnost vědět předem, čeho člověk chce procesem úpravy dosáhnout, což značně zjednoduší práci a eliminuje případné několikahodinové tápání a sebemučení zbytečnými úpravami.


5) FOTOMONTÁŽE


Tato část je zřejmě jednou z hlavních, na kterou se pokročilí Photoshopeři nejvíce těší a která měla v předchozí edici největší ohlas. I tentokrát je vylepšená o zevrubnější popis. Opět jsou již potřeba velmi pokročilé znalosti, které osoba získá v předchozích dílech výukové sady, a jasně rozmyšlený nápad. Nejvíce pozornosti je upřeno na sofistikovanější nástroje k vytvoření doopravdy precizních masek, které dovolí maskovat i tak komplikované objekty, jakými jsou například vlasy či stromy, bez zdlouhavých mnohahodinových patlání. Triky v této kapitole jsou neocenitelné. Zároveň se Petera zabývá i často komplikovaným sháněním zdrojů k fotomontážím, vytvářením vlastního archivu a v neposlední řadě také sladěním různých světel, což bývá často nelehkým oříškem, a komplexním působením celé montáže. Nástroje a techniky z předchozích kapitol zde najdou většího využití a přidá se i několik novinek. Tato pátá část je logickým vyústěním již naučeného a posouvá opět práci o stupínek výše.6) FINÁLNÍ ÚPRAVY


Zcela přirozeně po všech naučených technikách na posledním DVD přichází zakončení finálními úpravami, které se za všeho nejvíce dotýkají úprav barev a kontrastu, které určují celkovou náladu. Po úvodu, kdy se lektor zabývá teorií barev a jejich působením na člověka, přejde k úpravám, které se překvapivě efektivně dají dosáhnout i pomocí jednoduchých nástrojů. Ukáže, že i pomocí křivek či míchání kanálů lze zcela měnit dojem z fotky, druhému jmenovanému se posléze věnuje velmi podrobně. Tato kapitola také pracuje s RGB i CMYK kanály a učí využívat všechny možnosti. Na příkladu některých fotografií ukáže změnu celkového feelingu pomocí barev a dodá náležité vysvětlení, jak dosáhnout klasicky reklamního, chladného, slunného či retro vzhledu. Samozřejmě se dostane také na úpravy lokálních barev a lokálního kontrastu.Celkově se jedná o velmi zdařilou a profesionální reedici, která se může stát celkovým průvodcem Photoshopem pro práci s módní a reklamní fotografií. Poučení z předchozího vydání je více než znatelné a myslí se i na osoby, které tato první DVD již zhlédly - i pro ně se totiž najde mnoho novinek, které jim jejich photoshopovou práci usnadní.

Cena kompletu je 2.490 Kč včetně DPH. K zakoupení na LightGarden.cz 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.