Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Proč miluji fotit svatby

Standa Černý SCPXFOTO - scpx.cz

Účelem tohoto článku je pomoci snoubencům a budoucím svatebčanům vnímat přítomnost svatebního fotografa z více úhlů, pomoci prohloubit vzájemnou spolupráci a předejít nedorozuměním. Nečekejte srovnávací typologii osobností ani přístupů jednotlivých profesionálů, pokusím se prostě ukázat, jak se na svatební focení dívám já osobně a jaké volím přístupy.

Zachycovat vzpomínky se lidé různými způsoby pokoušejí od nepaměti a dalo by se říct instinktivně. Od chvíle, kdy se jako děti poprvé identifikujeme se svým odrazem v zrcadle nás možnost změny perspektivy a vidění očima někoho jiného, nějakého bezejmenného pozorovatele mimo čas, fascinuje a pomáhá nám chápat svět. Stanovovat hranice, srovnávat se, přizpůsobovat představě a ideálu. Skrývají se v tom vlastně dva rozdílné přístupy, chápat a měnit, chcete-li přizpůsobovat. A uchovat. Princip vytržení scény z času je společný oběma. Nechci vás nudit dlouhými úvahami, já jen, že přesně proto jsem fotograf.Svatební focení jako reportáž

Nezajímá mě pozlátko, nefotím v ateliéru krásné ženy, chci ukázat pravdu, podat svědectví, s respektem opatrovat vaše i své nejcennější vzpomínky. Málokdo si uvědomuje, že svatební focení je vlastně druh dokumentu, respektive alespoň ve většině případů. V mém podání zcela.


Takže, důvod, proč miluju fotit svatby je, že jde o druh dokumentární nebo reportážní fotografie. Mějte tuhle větu na paměti, až mě uvidíte držet foťák na břiše a snímat jako o život bez pohledu do hledáčku. Byl bych ale raději, kdybyste se bavili mezi sebou navzájem a mě si příliš nevšímali. Ostatně přesně o to se diskrétním stylem focení bez pohledu do hledáčku snažím. Nebýt tím, kým jako najatý řemeslník jsem, vyladit se na společnost a všemi póry vnímat dynamiku davu, odhalovat a zachycovat řečová a situační mikrodramata, emoce a vztahy. A jen tak jsem toho vůbec schopen. Ale nebojte, nefotím nazdařbůh a nefotím tak pořád.

Předsvatební portréty i líčení nevěsty jsou součástí příběhu, stejně jako aranžované skupinovky širokého příbuzenstva, pózování v gala a podobně; o nic z toho se mnou nepřijdete. Ale fotokoutek nebo fotobudku bohužel neprovozuji. To je čistý byznys, který je mi cizí.

A cizí je mi i jiná věc. Pochopte, prosím, že si toho panáka s vámi prostě nedám, nemůžu, i kdybych chtěl, jsem teď profík a v práci a mám za úkol vidět, co vy ne a vtisknout to na paměťovou kartu digitální zrcadlovky. Chci vám dodat fotky a okamžiky, nad kterými budete žasnout, a to žádá všechnu dostupnou pozornost, to mi věřte. Stejně jako si ji žádá detailní a pečlivá práce na svatebním setu v PC.Proč rád fotím svatby?

Na otázku, proč miluju fotit svatby, se dá ale odpovědět i na jiných úrovních, objektivně, nebo subjektivně. Objektivně mám já osobně k focení svateb, kromě výdělku, celkem asi tři důvody. A) profesní, B) sociální a C) emocionální. Interně pak další tři. 1) sobecké důvody, 2) pomáhající důvody a smysl, a 3) pocit (sebe)kontroly.


A) Profesní důvody. Focením se zabývám a bavím spoustu let a stále to mám rád, chci se stále posouvat, přicházet s novými postupy a osvojovat si je.
B) Svatební focení je skvělá příležitost pro rozvíjení a navazování sociálních vazeb. Málokdo si uvědomuje, jak jsou obyčejná mezilidská interakce a pocit náležitosti, důležité pro naplněný život, včetně toho mého. Kromě toho díky focení poznám zajímavá místa.
C) Poznávám nové osobnosti a navíc, štěstím se tetelící nevěstiny rodiče, slzy dojetí v jejích očích, všechny ty vřelé úsměvy a tak dále. Může to znít všelijak, ale svatební veselí mě pokaždé přenáší do světa, jaký bych si přál žít denně. Do ideálního světa, kdy nehledíme na výdaje, na osobní zájmy a ukazujeme aspoň na chvíli své nejlepší stránky. Emočně mě to nesmírně nabíjí. Čímž se už napůl dostávám subjektivním důvodům:

1) Sobeckým. Odměna nemusí mít jen podobu peněz, může jít o protislužbu, nebo pozitivní energii, pozitivní emoce. Být na chvíli součást snu, co může být víc?
2) Říká se, že darovat je příjemnější než dostat a já vám jako fotograf dám maximum své píle, umu, zkušeností, pochopení, taktu. Dělám to zkrátka pro vás, moc rád sloužím dobré věci.
3) Svatební fotograf má možnost si jako nezávislý profesionál užít všech benefitů svobodného povolání, například pocitu vlády nad svým osudem. Ten může být blahodárný, respektive opravdu je, pokud ho zrovna nezastiňuje nejistota finančního příjmu.


 


A jak to máte, kolegové, vy? Anebo čtenáři z řad objednatelů svatebního focení: má být váš člověk drahý studený čumák, nebo dáte přednost někomu, s kým budete moct zůstat vzdálenými přáteli?

 

O fotografovi

Standa Černý (SCPXFOTO) fotí svatby a jiné události od Ostravy až po Olomouc. Je aktivní také na sociálních sítích - najdete ho na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Kromě focení také rád píše.

Další jeho fotografie najdete na www.scpx.cz

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
těhotenské foto a fotografie Prahy,
Fotografie, Krásy Čech.