Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Lifestyle aneb rodinné focení v pohodlí domova

Lucie Šmejkalová - luciesmejkalova.cz

V době, kdy ze všech stran slyšíme doporučení o tom, jak je nutné zůstávat doma a pokud možno s celou rodinou, je toto téma více než aktuální.

Doba se mění. Zákazník od služeb rodinného fotografa očekává mnohem více, než v minulosti a pouhý záznam toho, jak člověk vypadá je málo. A jak by ne, když tohle zvládne "levou zadní" zachytit kterýkoli telefon. A právě to je prostor pro lifestyle. Jak už sám název napovídá, základem tohoto focení je zobrazit přirozený život. Je to styl, ve kterém se prolíná tradiční pózovaná fotografie s reportáží, která zachycuje skutečné události a opravdové emoce. Nezáleží na tom, jestli onou zaznamenanou událostí je významný milník v podobě nového člena domácnosti nebo „jen“ obyčejný všední den, kdy je rodina pohromadě.

Právě na těchto snímcích je za pár let vidět nejen to, jak jsme vypadali, ale připomenou atmosféru domova a možná i naprosto všedních dnů, které tak rychle utíkají.

Fotografování lifestyle je o vyprávění příběhu skrze objektiv.
Jde o nadčasové fotografie, které tu budou i pro další generace.

A proč je tento styl tak málo rozšířený a dá se říci, že v našich končinách zatím "v plenkách"?
Pro obě strany (fotograf i rodina, která uvažuje o focení) je zde pár otazníků a obav, díky kterým pak raději všichni zvolí tradiční formu rodinného focení.

Rodina se obvykle obává toho, že jejich byt či dům není pro focení vhodný, dost velký nebo dost hezký. Také mají doma zdi, které by třeba potřebovaly už vymalovat nebo nábytek, který není úplně jako z katalogu. Tohle všechno můžete hodit za hlavu. Je to úplně jedno! Vždy se dá najít místo, kde vzniknou pěkné fotky. Tím hlavním motivem je rodina a její pouto. Obvykle svým klientům říkám, že jejich domov je zkrátka krásný a myslím to naprosto vážně. A jak to můžu vědět, aniž bych ho viděla? Protože je to místo, kam přivedli to nejcennější co mají, svoje děti – proto to zkrátka vím!

Ne každý si chce nechat jen tak narušit svoji komfortní zónu tím, že si do svého domova pustí úplně cizího člověka s foťákem v ruce. Ale ono mírné a chvilkové narušení přináší dost výhod, takže určitě stojí za to, promyslet to ještě jednou... Není třeba se nikam vypravovat na určitou hodinu ani přemýšlet co vzít s sebou. Ať se přihodí cokoli, vše potřebné je vždy po ruce a to by se v některých situacích dalo vyvažovat i zlatem :)

Ale ani pro fotografa to není úplně jednoduché. Na něj totiž čekají dvě "neznámé". Prostor a světelné podmínky. Pominu možnost, že nanosí polovinu atelieru do auta a nastěhuje vše ke klientovi domů... Pochopitelně, že světelné podmínky se dají částečně vyřešit použitím externího blesku, ale také vnímáním a využitím přirozeného světla. Sama s sebou vždy "pro jistotu" externí blesk mám, ale zatím jsem se nesetkala s tak tmavým bytem, aby jeho použití bylo nutné. Právě přirozené světlo je tím prvkem, který do fotografií vnáší atmosféru. Každý prostor má okno, které lze využít jako světelný zdroj a někdy i bílá zeď, která je proti oknu může suplovat odraznou desku a výsledek zachránit. Co se týče prostoru, tak ten se ovlivnit nedá. Ne všichni klienti mají k dispozici obývák o velikosti menší tělocvičny a na to je třeba myslet při výběru vhodného objektivu. Pokud nemáte od klientů potvrzeno, že bydlí v již zmíněné tělocvičně, teleobjektiv nechte doma. Čím kratší, tím lepší. Rybí oko vynecháme, stále se bavíme o focení lidí (většina zákazníků nebude nadšená z kreativního zvýraznění některých částí těla na rodinné fotografii). Takže výběr začíná u skla, které nebude deformovat perspektivu a zároveň zachytí i co nejvíce z prostoru, kde jsou zákazníci doma. Za ideální považuji 35mm.

Srovnáte se s tím, že až po příchodu ke klientovi budete znát podmínky, ve kterých budete fotit a budete je muset velmi rychle a operativně řešit? Někdy je to výzva, ale vše má vždy nějaké řešení a o tom, že většina fotografů jsou profesionálové, kteří jej umí najít, nepochybuji.

Tak tedy dobré světlo vám všem (při focení v domácích podmínkách to platí dvojnásob)

 

O fotografovi

Lucie Šmejkalová se zaměřuje na dětskou a rodinnou fotografii, má moc ráda rodinná focení, dětskou bezprostřednost a neposednost.

Další její fotografie najdete na luciesmejkalova.cz

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografe Prahy, toulejte se noční Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
těhotenské foto,
Fotografie, Krásy Čech.