Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Systémový blesk jako náhrada za studiové záblesky

petr777 - www.fotoradce.cz

Hlavními přednostmi systémového blesku oproti studiovým zábleskům jsou jeho malé rozměry a zároveň i nízká váha. To oceníme zejména v případě, pokud se chystáme fotografovat v odlehlých lokacích s obtížným přístupem. V článku si povíme, jak udělat ze systémového blesku alespoň částečně plnohodnotný záblesk.

ServospoušťZákladem je systémový blesk, který je možné "odpálit" infračerveným portem, aniž by byl nasazen na fotoaparátu. V případě, že máte starší typ blesku, který nemá vestavěné dálkové spouštění, můžete si vypomoci servospouští. Je to kostka (která se dá v případě potřeby našroubovat i na stativ vybavený vhodným závitem) opatřená v horní části sáňkami, na které lze systémový blesk nasadit stejným způsobem jako na fotoaparát. Kostka má vestavěnou fotobuňku, která reaguje na každý záblesk (např. od malého vestavěného blesku na vašem fotoaparátu), a následně vyšle impuls přes středový kontakt na sáňkách do systémového blesku, který tím pádem také bleskne.

Nevýhodou servospouště je, že nefunguje moc dobře v otevřeném prostoru (pokud není otočená přímo na pilotní záblesk, je odpálení prakticky nemožné) a také to, že fotografování např. za silného slunečního světla, které fotobuňku "oslepuje", snižuje její citlivost. Na druhé straně servospoušť funguje poměrně spolehlivě v menších fotoateliérech, které mají světlé stěny, od nichž se pilotní záblesk odráží všemi směry a fotobuňka ho snadno zaznamená.

Držák deštníku a blesku na stativSpíše teoretickou možností je použití nějakého kabelu pro dálkové odpálení. Zatím jsem neviděl, že by byl někde běžně k prodeji, ale možná má někdo z vás jinou zkušenost. Pak ještě existují speciální radiové odpalovače, kterou jsou ale poměrně drahé.

Dále bych rád zmínil ještě jednu šikovnou maličkost, kterou ocení majitelé blesků s vestavěným dálkovým ovládáním. Jedná se o praktický adaptér, který nasadíte na kterýkoliv studiový stativ, zakončený klasickým spignotem. Tento adaptér má na vrchní straně sáňky pro uchycení systémového blesku. Navíc je vybaven zdířkou pro uchycení studiového deštníku a kloubem, kterým lze blesk snadno naklopit do požadované polohy.


Fotografické deštníky

Když už jsme u těch deštníků, povíme si něco o jednotlivých druzích.

Bílý difůzní deštník

Studiový deštníkMůžeme ho využít tak, že blýskáme přímo přes něj na fotografovaný objekt. Tímto způsobem světlo změkčíme. Ne sice tak výrazně jako např. softboxem, ale zato s poměrně malou ztrátou výkonu (část světla se od deštníku odrazí na opačnou stranu). Druhá možnost použití difúzního deštíku je opačná. Záblesk nasměrujeme opačným směrem od fotografovaného objektu, na který dopadá v tomto případě pouze světlo odražené od vnitřku deštníku. Tímto způsobem docílíme daleko výraznějšího změkčení záblesku, bohužel za cenu velké ztráty na jeho intenzitě.

 Tip:  Pokud záblesk směřuje přes bílý difůzní deštník na čistě bílou zeď a odražené světlo od zdi pak nasvítí model, dosáhneme dokonalé difúze při minimální ztrátě výkonu.

Všechny další deštníky jsou odrazové. Dělí se na dva druhy: jednovrstvé a dvouvrstvé. Jednovrstvé jsou z jednoduché látky, na jejíž vnitřní straně je nanesena odrazová vrstva (bílá, stříbrná, nebo zlatá) - jsou levnější, ale propustí část záblesku, což o něco sníží jeho výkon a při fotografování mohou tímto propuštěným světlem lehce oslepovat fotografa, či produkční tým. Dvouvrstvé deštníky jsou dražší a sestávají z vrchní černé látky, která by neměla propustit záblesk, a z vnitřní látky s odrazovou vrstvou (opět bílá, stříbrná, nebo zlatá).

Bílý odrazový deštník

Použijeme ho tak, že záblesk nasměrujeme opačným směrem od fotografovaného objektu, na který dopadá v tomto případě pouze světlo odražené od bílého vnitřku deštníku. Světlo změkčené tímto způsobem je ideální k nasvícení portrétů (zvláště pokud chcete dosáhnout ztráty menších defektů na pleti fotografovaného modelu apod.), nebo některých produktů.

Stříbrný odrazový deštník

Slouží k dosažení studeného tónu fotografie. Používá se stejným způsobem - záblesk nasměrujeme opačným směrem od fotografovaného objektu, na který dopadá v tomto případě pouze světlo odražené od stříbrného vnitřku deštníku. Používáme ho, když chceme fotografii dodat "kovový nádech". Uplatnění má také při portrétu, např. pokud máme model se zajímavým vrásčitým obličejem, a nebo jinými charakteristickými rysy, které tímto kovovým tónem ještě zdůrazníme.

Zlatý odrazový deštník

Používá se obdobným způsobem jako stříbrný, jen s tím rozdílem, že jeho použitím zabarvíme fotografii do teplých tónů.

Nabídku studiových deštníků naleznete zde.


Softbox na blesk

Softbox na externí bleskSystémový blesk je sám o sobě poměrně tvrdý, a proto je vhodné v závislosti na tom, jakého efektu chcete dosáhnout, používat různé odrazné destičky či difuzéry, ale ty už určitě většina z vás zná.

Poněkud sofistikovanějším řešení je softbox na systémový blesk, který se snaží být v rámci možností plnohodnotným příslušenstvím. Na klasický softbox sice nemá, ale je to to nejlepší, co můžete na svůj systémový blesk nasadit, pokud chcete dosáhnout co nejlepšího změkčení záblesku. Tuhle vychytávku můžete mít ve dvou velikostech.


Doufám, že jsem na nic nezapomněl, ale myslím, že jsem zmínil všechny možnosti, jak v nouzi udělat ze systémového blesku alespoň částečně plnohodnotný záblesk.


Na závěr ještě přikládám detailnější fotografii příkladu použití systémového blesku v kombinaci s adaptérem pro uchycení na stativ a odrazným deštníkem.


Systémový blesk s fotografickým deštníkem umístěný na stativu

 

Další zajímavé články najdete na www.fotoradce.cz

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
Fotografie, SMS Přání - Citáty, Krásy Čech, Osobní blog Tomáše Erlicha.