Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Jak si vydělávat focením a získat nové zakázky?

Michal Němejc - www.fotografove.info

Baví vás fotografování a přemýšlíte o tom, jak z vašeho koníčku udělat zdroj příjmů? A nebo jste už fotograf a jen hledáte další příležitosti, jak získat nové klienty? Pojďme se podívat na to, jak se nejefektivněji dostat k novým zakázkám a vybudovat si svůj okruh klientů.

Na toto téma již byla v minulosti napsána spousta článků, ale řada z nich již není úplně tak aktuální, a proto jsem se rozhodl rozebrat toto téma na základě praktických zkušeností ze začátku roku 2024. Vzhledem k tomu, že našimi klienty jsou z velké části svatební fotografové, kde se také točí nejvíc peněz, budu se zabývat zejména touto oblastí, i když občas odbočím i do jiných fotografických žánrů.

 


 

Webové portfolio je základ


Webové stránky s kvalitním portfoliem fotografií jsou základem, aby si potencionální klienti mohli udělat představu o tom, jaký styl fotografií od vás očekávat. Nepodceňujte to a snažte se web udržovat aktuální a pravidelně do svého portfolia přidávejte nové fotografie tak, jak se v průběhu času mění i váš styl fotografování. Mějte na webu dobře viditelný kontakt, protože váš web je vaší vizitkou.

Samotný web, o kterém však zatím nikdo neví, vám klienty nepřinese. Nemusíte hned utratit desetitisíce za reklamu, ale minimálně zpočátku je třeba se trochu zviditelnit. Aby se váš web začal zobrazovat ve vyhledávačích, je třeba získat zpětné odkazy a začít se trochu zajímat o linkbuilding a SEO.
S minimálními náklady získáte tematický odkaz např. registrací v adresáři fotografů, který je součástí tohoto webu.
 
 

Fotograf a sociální sítě


Rozhodně byste v dnešní době také neměli opomenout sociální sítě jako je Instagram a Facebook. Můžete tam přidávat své nejlepší fotografie, a nebo pokud již máte vybudovanou početnější komunitu sledujících, propagovat např. své aktuální akce, pořádat soutěže a podobně. Slušná komunita na sociálních sítích je velkou výhodou a snadným nástrojem, jak oslovit větší množství lidí. Záměrně píšu „lidí“, protože na rozdíl od katalogu fotografů či návštěvníků z vyhledávačů (u nás hlavně Google a Seznam.cz), kam jdou přímo klienti, kteří právě hledají a vybírají fotografa, tak u sociálních sítí oslovíte sice víc lidí, ale ne každý z nich v tuto chvíli hledá fotografa, takže můžete získat mnoho „lajků“, ale málokdo si u vás hned focení objedná. Sociální sítě se tak více hodí na budování dlouhodobého vztahu
a povědomí o vás. A až přijde doba, kdy člověk bude potřebovat fotografa, vzpomene si na vás.

V posledních letech však dosah samotných fotografií na sociálních sítích klesá a třeba Instagram se snaží místo nich více tlačit krátká videa (Instagram Reels) a tzv. příběhy (Instagram Stories), které se hodí např. na ukázku backstage vaší fotografické práce. Pro mnoho lidi také mohou být zajímavé tipy a triky, jak lépe fotit. Pokud tedy takové příspěvky budete dávat to Reels či Stories, budete lépe vidět a snadněji si získáte komunitu a pozornost na sociálních sítích.
 
  

  Tip:   25 tipů a triků jak na úspěšný Instagram v roce 2024  [loudavymkrokem.cz]

Chcete-li zacílit na mladší klienty (pod 25let), tak zvažte také sociální síť TikTok, která je nyní mezi mladými oblíbená a nejspíš do budoucna bude hrát stále větší roli. Vy tak budete mít před ostatními náskok. Zatím však z hlediska fotografů nejlépe funguje Instagram a Facebook.


Pokud vás natáčení videí začne bavit a budete to bavit i vaše sledující, můžete zkusit prodávat své kurzy focení, presety pro Lightroom či pořádat foto workshopy a expedice, což je oblíbené zejména u krajinářských fotografů. Díky pořádání skupinových foto expedicí tak často poznáte nové přátele se společnou vášní k fotografii a zároveň můžete cestovat na vaše oblíbená místa a ještě přitom vydělat.

Jste-li opravdu dobří a máte velký dosah na sociálních sítích, někdy dokonce příjem z těchto činností může vydělat víc, než samotný prodej fotografií a fotoobrazů, protože stále více lidí dnes zajímá, jak se zlepšit ve fotografování. Přehled aktuálních akcí najdete mimo jiné i přímo na hlavní stránce www.fotografove.info.


 

Co zkusit pasivní příjmy?


Prodej vlastního kurzu či presetů navíc může být podobně jako byl dříve prodej fotografií přes fotobanky zajímavým pasivním příjmem a přivýdělkem k vaší fotografické práci, aniž byste se nějak zvlášť o něj museli starat. Stačí jednou vytvořit kurz či preset a pak se občas o něm zmínit na sociálních sítích. Samotné mikro fotobanky nejen díky nástupu umělé inteligence postupně upadají a příjmy z nich pro většinu fotografů jsou už mizivé.

Základem sociálních sítí je však pravidelnost a tak je vhodné přidávat příspěvky alespoň jednou týdně, lépe však vícekrát do týdne. Vyžaduje to tedy trochu úsilí a také vás to musí bavit, neboť zpočátku je to běh na dlouhou trať, než si vybudujete svojí komunitu a uvidíte výsledky.

Spousta fotografů tak začala se sociálními sítěmi už před lety a jak rostli, tak se z koníčku teprve stala práce, která je nyní zdrojem příjmů.


Začínáte-li se sociálními sítěmi od nuly, ale máte přitom již slušné portfolio fotografií, je vhodné získat nové zákazníky pro začátek spíše jiným způsobem. Jednou z možností je přednostní umístění na Fotografové.info či na podobných službách, kam chodí lidé, kteří vybírají fotografa. A nebo si můžete zaplatit reklamu ve vyhledávačích Google či Seznam.cz na konkrétní fráze. Počítejte však s tím, že třeba obecné výrazy jako „svatební fotograf“ budou velmi konkurenční a drahé. Pokud se tedy pro takovou formu reklamy rozhodnete, doporučuji spíše platit si konkrétnější fráze typu „svatební fotograf Olomouc“, kde není taková konkurence a tak vás proklik vyjde levněji. Zároveň získáte návštěvníky v oblasti vašeho působení, a ne z druhé strany republiky.
 

  Pozor!     Nezapomeňte, že při tvorbě PPC reklamy u Googlu si reklamu kupujete u zahraniční firmy a tak se stáváte identifikovanou osobou k dani, což vám přináší nutnost speciální registrace u finančního úřadu a případnou úhradu DPH. Podobně to také funguje, když vy prodáváte své služby či fotky do EU mimo ČR, a to ať už svým klientům, a nebo prostřednictvím zahraničních fotobank!

 
 

Jak získat zakázky úplně zadarmo


Samostatnou kapitolou, jak získat zakázky, je reagovat na jejich poptávky v příslušných skupinách na Facebooku či se tam přímo nabídnout jako fotograf. Pozor ale na podmínky jednotlivých skupin. Ne všude to lze bezplatně a někdy je nutné se domluvit se správci, zda můžete své fotografické služby propagovat


Kromě Facebooku můžete zkusit i reakci na poptávky na různých webech. V případě svatebního focení dobře funguje web beremese.cz.
 

 

  250  českých svatebních fotografů

najdete aktuálně v sekci svatebních fotografů.

 


Tento způsob vás sice nemusí nic stát, ale bohužel s sebou nese i jedno negativum. Takto získat zakázky se snaží poměrně velké množství (často začínajících) fotografů a tak je zde velká konkurence, která vás bude tlačit nabídnout focení za co nejnižší cenu, abyste vůbec uspěli a klienta získali. Navíc klienti, kteří hledí hlavně na cenu, jsou ti, které nechcete. Často bývají problematičtí a to nemluvím o tom, že budete fotit kvůli konkurenci pod cenou. Samozřejmě existují i výjimky, ale bohužel ze zkušeností profesionálních svatebních fotografů, se kterými pravidelně komunikuji, to tak často bývá.

 

Není nad doporučení


Cílem každého fotografa by mělo být vytvořit si spokojenou klientelu, která vás bude dále doporučovat za vaši perfektně odvedenou práci. Postupem času nebudete hledat zakázky vy, ale ty budou chodit za vámi, což vás postaví do mnohem výhodnější pozice i ohledně vyjednávání ceny focení. Není nad to mít klienty, se kterými budete sami růst a dají vám možnost fotit např. v exotických zemích. Některé přední svatební fotografy, se kterými v rámci projektu Fotografové.info spolupracuji, si často vybírají i klienti ze zahraničí. A díky tomu fotí luxusní svatby na atraktivních místech a budují si tak portfolio, které dále přitahuje podobné klienty.
 

 

"Podle toho, jaké máte fotografie v portfoliu, tak takové klienty si přitahujete"

 ~ platí nejen pro svatební fotografy ~


A to je možná nejdůležitější sdělení na závěr. Podle toho, jaké máte fotografie v portfoliu, tak takové klienty si přitahujete. Budete-li fotit nejlevnější svatby, budete mít v portfoliu odpovídající snímky, a tak si vás budou opět vybírat klienti, kteří mají hluboko do kapsy.


Proto třeba u svatebních fotografů rozhodně stojí za to zpočátku se nabídnout jako druhý fotograf či asistent nějakému opravdu dobrému svatebnímu fotografovi, a to i klidně zadarmo. Nejenže získáte cenné zkušenosti a uvidíte, jak fotí a komunikuje se svatebčany on, ale často budete mít příležitost udělat si atraktivní fotografie do portfolia, které byste jinak neměli šanci udělat a které následně přilákají hodnotnější zákazníky i pro vás.
 

 Kam dál? 

Všechny ilustrační fotografie v tomto snímku byly vytvořeny umělou inteligencí. Zajímá-li vás více
o tomto tématu, přečtěte si článek
Vezme umělá inteligence fotografům práci?

   

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Prodej fotografií, Karlův most,
fotografie Prahy,
Fotografie, Krásy Čech.