Fotografové - profesionální fotograf k Vašim službám

 

Magazín

   


Co dokáže umělá inteligence ve fotografii

Michal Němejc - www.krasyprirody.cz  |  prodej fotografií & fotobrazy Prahy

V dnešní době rychlého technologického pokroku začíná umělá inteligence (AI) pronikat do různých odvětví, včetně oblasti fotografie. Naskýtá se proto otázka, zda nevezme práci profesionálním fotografům?

Umělá inteligence je s námi déle, než si možná myslíte, a vlastně ji každodenně používáte, když například fotíte mobilem. Mobily již delší dobu na základě algoritmů AI upravují výsledný snímek tak, aby byl co nejlíbivější.


Zatímco dříve byla umělá inteligence spíše takovou hračkou, teprve v posledním roce a půl došlo k obrovskému posunu jejích schopností a zároveň k jejímu zpřístupnění široké veřejnosti, o což se zasloužilo spuštění ChatGPT v listopadu 2022, do jehož vývoje investuje miliardy dolarů i Microsoft.

Přináší AI pouze výhody nebo představuje také hrozbu pro lidskou kreativitu? Jaká bude role umělé inteligence ve fotografii? Bude to pomocník fotografů nebo naopak jejich konkurent?


Fotorealistické obrázky vygenerované umělou inteligencí DALL•E   [po kliknutí v plném rozlišení]

 

Umělá inteligence jako pomocník fotografů

Již v tuto chvíli je pro řadu fotografů vítaným pomocníkem, neboť od poloviny roku 2023 usnadňuje některé činností ve Photoshopu a dokáže tak na jedno kliknutí vybrat oblohu či vymaskovat předměty. Dokonce jde tak daleko, že dokáže rozšířit fotografii domyšlením chybějícího obrazu, a nebo z fotografie nechat zmizet vybrané objekty či je nahradit jinými. Stačí tedy ve snímku jezera vybrat oblast, která se má změnit a napsat „plachetnice“ a Photoshop ji na jedno kliknutí do snímku přidá a celkem zdařile začlení do okolí. Na první pohled to vypadá jako zázrak, ale při bližším pohledu zjistíte, že to zatím není úplně dokonalé a části obrazu vytvořené umělou inteligencí mají poměrně nízké rozlišení, takže se to hodí maximálně na fotografie na web či sociální sítě. A i tak ne vždy je výsledek dokonalý.
 
 Tip:   Pokud jste nový Photoshop ještě nezkoušeli, podívejte se např. na toto video.
 
Na druhou stranu generátory obrázků jako Midjourney či DALL•E (ten můžete zdarma vyzkoušet na Bingu) dokážou při zadání správných promptů a chvilce trpělivosti vytvořit velice slušné obrázky téměř ve fotografické kvalitě, byť jsou stále omezeny nízkým rozlišením. Již teď je však možné snímky velmi dobře použít např. jako ilustrační k článkům. Ostatně i všechny fotky v tomto článku jsou generované právě umělou inteligencí.
 

 

  TOP70  českých fotografů

najdete pouze na Fotografové.info

 

 

Vezme AI práci profesionálním fotografům?

V blízké budoucnosti si tak dokážu představit, že např. firmy, které nyní utrácí velké rozpočty na reklamní fotografie, místo toho užijí pro své kampaně snímky vytvořené umělou inteligencí a ušetří čas i finance nejen za fotografa, ale i za celou produkci, která je často součástí většího komerčního fotografování.


Neměl bych však obavu o to, že by přišly o práci např. portrétní a svatební fotografové. Ty zatím jen tak umělá inteligence nenahradí.


Na druhou stranu otázkou je, zda se algoritmy umělé inteligence v budoucnu nevylepší natolik, že dokážou fotku vyfocenou malou čočkou mobilu přeměnit tak, aby vypadala jako z profesionální zrcadlovky s full frame snímačem? O to se ostatně výrobci mobilů již nyní více či méně úspěšně snaží a např. v portrétním režimu dodávají malému čipu nízkou hloubku ostrosti pomocí softwarového rozmazání pozadí. Opět to dobře vypadá na malém displeji mobilu či na fotkách pro web, ale při zobrazení ve 100% zvětšení, a nebo při tisku velkoformátových fotografií jsou stále patrné nedokonalosti umělé inteligence. Alespoň zatím.
 

Umělé inteligenci se meze fantazie nekladou  [po kliknutí v plném rozlišení]


Problémy AI s legislativou

Zajímavé bude sledovat, jak se budou v budoucnu k výtvorům umělé inteligence stavět zákony. Zajímavý rozhovor na toto téma s Petrou Dolejšovou, která je odborníkem na autorského právo na internetu, najdete na YouTube streamu Kreativních Kreatur.

Stojí za to dodat, že již nyní hromadně žalují někteří umělci AI generátory kvůli krádeži, protože umělá inteligence se na jejich dílech učila a svá díla tak vytváří na jejich základě. To ještě může docela zamíchat kartami. Výhodu v tomto ohledu má Adobe, jejíž umělá inteligence Firefly byla trénována výhradně na fotografiích s volnou licencí, a nebo na snímcích z fotobanky Adobe Stock, kterou vlastní přímo Adobe. Daní za to je (alespoň dle mého názoru) nižší reálnost fotografií generovaných Adobe Firefly oproti výše zmíněné konkurenci. Alespoň na tématech, které jsem zkoušel.
 

 Kam dál? 

Chcete vidět reálný příklad, jak lze už nyní využít fotografie vytvořené umělou inteligencí?

Podívejte se na článek Jak si vydělávat focením a získat nové zakázky,
ve kterém jsou jako ilustrační fotografie použity snímky vytvořené DALL•E.

 

Zpět na hlavní stránku

(c) Fotografové.info
Michal Němejc
michal@krasyprirody.cz

DALŠÍ WEBY: Prohlédněte si mé fotografie, toulejte se Prahou,
vyrazte na Kokořín, a nebo na dovolenou do Kalábrie.

Mapa Prahy, Karlův most,
fotografie Prahy,
Fotografie, Krásy Čech.